Ako nájsť perfektný prenájom?

Publikované: Piatok, 17 Júl, 2015 - 14:44, Ing. Peter Kollár

Prenájom sa stáva čoraz viac žiadanejšou formou bývania. Nielenže v mnohých prípadoch predstavuje prenájom bytu akúsi prvú skúsenosť so samostatným bývaním, ale čoraz častejšie predstavuje aj jedinú alternatívu "vlastnej" strechy nad hlavou. Nájsť ten správny byt v dobrej lokalite, za dobrú cenu a obojstranne výhodných podmienok, nie je vždy jednoduché. Ak ste pripravení pustiť sa do hľadania nového domova, oboznámte sa s niekoľkými radami, ktoré vám určite pomôžu.

Cenová dostupnosť

Tak ako pri kúpe, tak aj pri prenájme nehnuteľnosti, je prvoradým faktorom cena. Pokiaľ ste už vyhľadávaním ponúk na interne strávili nejaký čas, určite viete, že cenový rozptyl je naozaj veľký. Na cenu prenájmu vplýva niekoľko faktorov: lokalita, dispozícia nehnuteľnosti, jej výmera, stav, zariadenie, atď..

 

Príprava finančných prostriedkov

Je bežnou praxou, že majitelia nehnuteľností vyžadujú niekoľkomesačnú platbu nájomného voopred a tiež kauciu (vratnú zálohu) vo výške jednomesačného nájmu. Kaucia, vratná záloha, predstavuje pre majiteľa zábezpeku pre prípad, že jeho nehnuteľnosť po skončení nájomného vzťahu nenecháte v takom stave, v akom ste ju od neho prebrali. Ak nájdete ponuku prenájmu, pri ktorej majiteľ nehnuteľnosti nepožaduje úhradu kaucie, je dobré mať na účte finančnú rezervu. Dôvodov je viacero, napríklad nedoplatky na energiách, neúmyselné poškodenie zariadenia a podobne.

Pri hľadaní nájmu odporúčam mať vopred pripravený trojnásobok ceny nájmu. Príklad: Ak hľadám nájom, povedzme 2-izbového bytu do 300,- € vrátane energií, na začiatku nájomného vzťahu budete potrebovať 900,- € (prípadne dvojmesačné nájomné vopred a kaucia vo výške jednomesačného nájmu). Každému tiež odporúčam informovať sa o tom, či cena nájmu, ktorú pri ponuke vidíte, zahŕňa aj cenu zálohových platieb za služby spojené s užívaním nehnuteľnosti.

 

Kedy hľadať prenájom

Hľadanie prenájmu si nikdy nenechávajte na poslednú chvíľu. Samozrejme, človek si niekedy nemôže vybrať a je tlačený rôznymi okolnosťami. Každopádne do hľadania nového bývania sa pustite aspoň dva mesiace pred tým, ako sa chcete sťahovať. Vychádzam pri tom z viacerých faktov:

 • väčšina prenajímateľov potrebuje nejaký čas na prípravu nehnuteľnosti pre nového nájomcu (vypratanie nehnuteľnosti, vymaľovanie nehnuteľnosti, atď.),

 • ako nájomníci, tak aj prenajímatelia, radi začínajú nájomný vzťah od začiatku mesiaca a nie v jeho polovici,

 • niektoré ponuky prenájmov sa ponúkajú na trhu s tým, že momentálne sú ešte obsadené inými nájomcami, ktorí sú vo výpovednej dobe (napríklad 1, 2 alebo až 3 mesiace).

 

Keď už začnete hľadať

Keď sa už pustíte do hľadania prenájmu, či už sami alebo prostredníctvom realitnej kancelárie, majte na pamäti niekoľko základných faktorov, ktoré budú pre vás rozhodujúce: 

 • Cena: Pri hľadaní bývania sa vyhnite prezeraniu bytov, ktoré sú mimo váš rozpočet. Je nepravdepodobné, že prenajímateľ bude súhlasiť s nejakou výraznou zľavu nájomného. V takom prípade by ste mohli byť sklamaní, že si nemôžete dovoliť byt svojich "snov". Namiesto toho by ste sa mali pozerať sa len na byty, ktoré zodpovedajú vášmu rozpočtu.

 • Doprava: Ak ste v súčasnej dobe bez auta, preverte si vzdialenosť zastávky MHD od bytu, o ktorý sa zaujímate. Ak už auto vlastníte, preverte si možnosti a dostupnosť parkovania v blízkosti bytového domu. Dajte si pozor aj na to, ako obsadené je tunajšie parkovisko. Nie je nič mrzutejšie, ako prísť neskoro večer z práce a 10 minút krúžiť autom po okolí a hľadať, kde zaparkovať.

 • Pohodlie: Výber bytu s dobrou polohou vám môže váš život podstatne zjednodušiť. Pri výbere sa poobzerajte po miestach, ktoré sú blízko vašej práce, obchodného domu, prípadne školy alebo škôlky vašich detí.

 

Preverenie technického stavu bytu

Pri preverovaní technického stavu bytu skontrolujte nasledovné:

 • Rozsvieťte všetky svetlá, vyskúšajte vodovodné kohútiky a spláchnite záchod, aby ste sa ubezpečili, že všetko správne funguje.

 • Vezmite so sebou nabíjačku mobilného telefónu a pripojte ho do všetkých zásuviek. Tým si preveríte ich funkčnosť.

 • Otvorte a zatvorte všetky okná a dvere.

 • Zapnite a vyskúšajte všetky elektrické spotrebiče a zariadenia, aby ste sa ubezpečili, že fungujú.

 • Skontrolujte nábytok, podlahy, steny a písomne, prípadne aj fotograficky, ich zaznamenajte. Kompletný inventárny zoznam zariadenia bytu spoločne aj s popisom technických stavov jednotlivých zariadení by mal byť neoddeliteľnou súčasťou nájomnej zmluvy.

 

Vaša dôveryhodnosť

Ako všetci dobre vieme, žijeme v ťažkej dobe. Vzťahy medzi ľuďmi sú odlišné od vzťahov, ako boli napríklad pred dvadsiatimi rokmi. Ľudia sú dnes ďaleko nedôverčivejší a určite uznáte, že majú byť aj prečo. O rôznych prípadoch podvodov, neplatičov a podobne už počul asi každý z nás. Uvedomujú si to aj majitelia nehnuteľností, a preto si spomedzi záujemcov chcú vybrať takých, u ktorých je najväčší predpoklad ich bezproblémového užívania ich bytu.

Nech vás neprekvapí, ak sa vás majitelia, či už pri obhliadke alebo len pri telefonickom rozhovore, budú pýtať na váš stav, na vek detí, či ste zamestnaní a ako dlho, či máte domáce zvieratá, či ste fajčiari a podobne. Viem, že odpovedať na takýto druh otázok cudzím ľuďom nemusí byť pre každého príjemné. Na druhej strane si však musíte uvedomiť, že aj vy ste cudzí pre nich. Ako majitelia majú právo dozvedieť sa o vás aspoň tie najzákladnejšie informácie pred tým, ako vám prenechajú svoju nehnuteľnosť do užívania. Prenajímateľ jednoducho potrebuje vedieť, že si vyberie zodpovedného a slušného nájomcu.  Ak ste si nehnuteľnosť prenajímali už v minulosti, požiadajte o referenčný list predošlého prenajímateľa. Ak ste si pred tým nikdy žiadnu nehnuteľnosť neprenajímali, požiadať o referenčný list môžete napríklad zamestnávateľa.

Ako realitný maklér zastupujúci stranu prenajímateľa, čiže vlastníka nehnuteľnosti, vždy kvalifikujem potencionálnych záujemcov sám. Predkladám im vyššie spomenuté otázky, zisťujem, čo sú to za ľudia. A samozrejme na obhliadku vezmem len tých, ktorí spĺňajú predstavu majiteľov. Mimochodom, dnes už nie je ničím výnimočným, ak si od vás majiteľ nehnuteľnosti vypýta kópiu vašej pracovnej zmluvy. Prenajímateľ potrebuje vedieť, že ste zárobkovo činní a máte príjem, že ste schopní vykonávať mesačné platby na základe svojho platu. 

Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, postačia vám daňové priznania z posledných niekoľkých rokov. 

Tieto činnosti sa vám môžu zdať prehnané alebo puntičkárske, ale verte mi, že vykonať ich je tou najlepšou ochranou pre vás samých. Nie je nič horšie ako to, že po skončení doby nájmu a navrátení prenajatej nehnuteľnosti späť jej majiteľovi, dôjde ku konfliktnej situácii spojenej s obviňovaním
z poškodenia zariadenia alebo súčastí bytu, ktoré ste nespôsobili.

Ak sa chcete dozvedieť viac užitočných informácií, prípadne máte otázky týkajúce sa prenájmu, budem rád, ak sa na mňa obrátite a ja budem vedieť vám poradiť.

 

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte nás.

Viac článkov o realitách si môžete prečítať na našom realitnom blogu. Ak ste si prečítali článok až do konca a téma vás zaujala a túžite po kariére a lepšom finančnom ohodnotení – s RE/MAX to môžete dosiahnuť.

Podnikajte pre seba ale nie sami. Buďte úspešní, buďte RE/MAX.

Spoločnosť RE/MAX Vám v spolupráci s Finvia Group prináša exkluzívny produkt Hypotéka Plus, s množstvom výnimočných benefitov. Teraz je naozaj ten najlepší čas!

Ing. Peter KollárCertifikovaný maklér 1. stupňa

"Ak uspejete iba raz, môže to byť náhoda. Pokiaľ uspejete dvakrát, môže to byť šťastie. Pokiaľ uspejete trikrát, tak vďaka usilovnosti a pracovitosti." (Normandské príslovie)