Kupujte byt pred rekonštrukciou!

Publikované: Streda, 3 August, 2016 - 15:21, Ing. Tomáš Riska realitný maklér

Aj vy práve zvažujete kúpu bytu a neviete sa rozhodnúť, či si vybrať krásny zrekonštruovaný byt, ktorý na fotkách vyzerá tak lákavo, alebo dať prednosť tomu zastaralému, v ktorom je potrebné vymeniť snáď všetko?

Veľa z nás si vyberie tú prvú možnosť, tak isto som to pred nedávnom urobil aj ja. No neskôr som sa zamyslel a druhý krát by som si túto alternatívu nevybral. Prečo?

Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí sa potrebujú nasťahovať ihneď a na rekonštrukciu nemajú čas, kúpa zrekonštruovaného bytu je jednoznačne tou najlogickejšou možnosťou. No ak sa radíte do tej druhej skupiny ľudí, potom vám ponúkam pár argumentov, prečo kúpiť nezrekonštruovaný byt.

Byt pred rekonštrukciou môžete dnes kúpiť o 15 – 20 % lacnejšie v porovnaní s bytom, ktorý prešiel rekonštrukciou. A to vôbec nepreháňam. Pokiaľ byt kupujete pre seba a svoju rodinu, budete si ho môcť upraviť a zariadiť dokonale podľa vašich predstáv. Ak ho chcete kúpiť ako investíciu, vybavenie bytu budete môcť prispôsobiť striedajúcim sa nájomníkom, urobíte ho ,,odolnejším“. Platí, že ak si rekonštrukciu dokáže sám zmanažovať a dohliadnúť na ňu, ušetríte nemalé finančné prostriedky.

Stanovte si presné kritériá, podľa ktorých si vyberiete tú pravú nehnuteľnosť. Prioritou by mala byť voľba výhodnej lokality, nakoľko s bytom nepohnete. Zmapujte si občiansku vybavenosť v blízkosti nehnuteľnosti a prístupnosť k MHD. Ide o podstatný faktor, ktorý v budúcnosti rozhodne, či váš byt bez problémov predáte či prenajmete. Podľa skúseností môžem povedať, že preferovanejšími bytmi sú zateplené tehlové bytové domy so rekonštruovanými spoločnými priestormi a kvalitnou strechou. Taktiež si dostatočne zvážte díspozíciu a veľkosť kupovaného bytu. Dobrá rada znie: Nedovoľte, aby do vášho rozhodovania o kúpe priveľmi vstupovali emócie a tzv. prvý dojem. Majte presnú predstavu čo a za koľko požadujete, iba tak môžete nadobudnúť naozaj kvalitný byt za dobrú cenu.

Ak ste vo fáze, že ste našli byt, ktorý vyhovuje vaším kritériám, určite nebude na škodu poradiť sa s bytovým architektom, či stavebným technikom. Predídete tak zbytočným nepredvídateľným situáciám, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť váš stanovený rozpočet. Na veľa nedostatkov totiž prídeme častokrát až potom, ako sa nasťahujeme. Preto odporúčam využiť služby osôb, ktoré sa tým zaoberajú. Dizajnér vám navrhne, ako najlepšie využiť celý priestor, aby vyhovoval vám a následne potenciálnym nájomcom. Skúsená stavebná firma (najlepšie na odporúčanie niekoho známeho) vám dopredu dokáže odhaliť skryté nedostatky nehnuteľnosti. Odpovie vám na otázky, či bude potrebné vymeniť elektrické rozvody, radiátory, vodovodné potrubie a pod..

Vždy si urobte vlastnú finančnú kalkuláciu, či sa vám kúpa s následnou rekonštrukciou oplatí viac, či už na ňu máte dosť vlastných prostriedkov alebo použijete peniaze banky (vybavením hypotéky). Som ale za to, že byt zrekonštruovaný podľa vlastných predstáv vám bude vyhovovať omnoho viac a s kvalitnou rekonštrukciou na ňom môžete v súčasnosti určite ušetriť a v budúcnosti zarobiť.

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte nás.

Viac článkov o realitách si môžete prečítať na našom realitnom blogu. Ak ste si prečítali článok až do konca a téma vás zaujala a túžite po kariére a lepšom finančnom ohodnotení – s RE/MAX to môžete dosiahnuť.

Podnikajte pre seba ale nie sami. Buďte úspešní, buďte RE/MAX.

Spoločnosť RE/MAX Vám v spolupráci s Finvia Group prináša exkluzívny produkt Hypotéka Plus, s množstvom výnimočných benefitov. Teraz je naozaj ten najlepší čas!

Ing. Tomáš RiskaMajiteľ firmy

Moje meno je Tomáš Riska a pracujem v medzinárodnej spoločnosti RE/MAX. Rozhodnutie predať či kúpiť byt, dom alebo pozemok je veľký krok, ktorý niekto zažije len raz za život. Práve preto sa snažím aby každý klient, s ktorým spolupracujem, vo mne našiel nielen profesionálneho a certifikovaného realitného makléra, ale aj osobného poradcu a človeka, ku ktorému môže mať maximálnu dôveru. Budem rád a ochotne Vám pomôžem, keď budete potrebovať pomoc, prípadne radu v oblasti realít.